Menu

Rezerwacja wizyty

536 332 632

Język:

Czym jest lęk?

Co to jest lęk?

Można założyć, że niemal każdy doznał kiedyś uczucia lęku.
Uczucie to jest powiązane ze znanym wszystkim uczuciem niepokoju. Lęk jest bardzo przykrym stanem emocjonalnym, w którym człowiek odczuwa uporczywe, specyficzne przykrości z towarzyszącym poczuciem bezradności i irracjonalności. Stanowi temu towarzyszą objawy fizjologiczne ze strony organizmu, takie jak: przyspieszenie akcji serca, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu, zmiany chemiczne w moczu i krwi, przyspieszenie przemiany materii, zwiększona mobilizacja organizmu, silne napięcie mięśni. Mogą jednak też pojawiać się reakcje fizjologiczne o charakterze przeciwnym, a więc spadek ciśnienia krwi, spowolnienie akcji serca, znieruchomienie ciała. Lęk może przyjmować postać wyraźnego przeżywania uczucia strachu i zagrożenia bez wyraźnej obiektywnej przyczyny. Może również występować w sytuacjach obiektywnie nie zagrażających. 
Mimo, iż objawy lęku nie stanowią realnego zagrożenia dla zdrowia, nie mniej mogą byc bardzo dokuczliwe i ograniczające w działaniu. Lęk jest rodzajem reakcji organizmu, spowodowanej bardzo często naszymi myślami, wyobrażeniami, oraz sądami i słowami innych ludzi.

Czy zdarza się, że unikasz , ograniczasz kontakty interpersonalne z obawy przed oceną?
Czy zdarza się, że unikasz wystąpień publicznych ?
Czy zdarza się, że się czerwienisz?
Czy zdarza się, że trudno jest Ci wypowiedzieć swoje zdanie z obawy przed tym jak zostaniesz odebrany(a)?
Czy zdarza się, że w celach zmniejszenia napięcia, ośmielenia się, sięgasz po różne używki?
Czy zdarza się, że rezygnujesz z wielu ważnych dla siebie rzeczy z obawy przed tym jak wypadniesz, lub że się nie uda?

Jeżeli wyżej wymienione sytuacje wydają Ci się znajome, możliwe, że lęk występuje dość często i może powodować znaczne pogorszenie codziennego funkcjonowania.

Leczenie jest jednak możliwe. Nie ma jednej skutecznej metody, dlatego często stosuje się łącznie psychologiczne i bezpieczne dla pacjenta farmakologiczne metody leczenia. Psychologiczne metody obejmują terapię relaksacyjną, jak również terapię poznawczą. 

Zapraszamy na leczenie lęku do przychodni Holmed. W trakcie terapii naszym celem będzie zmniejszenie napięcia oraz ułatwienie Ci radzenia sobie z przykrymi objawami. Oferujemy profesjonalną pomoc z zachowaniem pełnej prywatności i dyskrecji.

Psycholog